NELSON COUNTY ARTS COUNCIL’S 2021 STUDENT ART SHOW 

Judged by Cary Vanderveen 

Best of Show  Drawing I & II Grades 7 & 8

MaRiley S: pencil, grade 7, Dakota Prairie School

Best of Show Grades 9 – 12

Faith H. – charcoal , Dakota Prairie High School

Best of Show College Entries 

Emily Sharp: Cavalier, ND.  Peas in a Pod,  Lake Region State College

Grades 7 & 8

Drawing I: pencil

1st Place Drawing I & II * MaRiley S: pencil, grade 7

 

2nd Place Drawing I & II * MaRiley S: pencil, grade 7

Sara J: pencil, grade 7

Ethan W: pencil, grade 7

Honorable Mention Drawing I & II * Tyler C: pencil, grade 7

John R: pencil, grade 7

Chris S: pencil, grade 8

Alisha S: pencil, grade 7

Drawing II: colored pencil & pastel

Honorable Mention Drawing I & II * Raffa G: colored pencil, grade 7

Henry R: colored pencil, grade 7

Bailey F: pastel, grade 7

Painting I: acrylic

1st Place Painting I * Jessie M: acrylic, grade 8

2nd Place Painting I * Lilly D: acrylic painting, grade 7

Mixed Media:

1st Place Mixed Media * Alisha S: mixed media mosaic, grade 7

Brandi S: mosaic, grade 7

Honorable Mention Mixed Media * Aubrie J: mosaic, grade 7

Riley F: mosaic, grade 7

Jayla S: mosaic, grade 7

Tyler C: mosaic, grade 7

2nd Place Mixed Media * Raffa G: mixed media mosaic, grade 7

Honorable Mention Mixed Media * Samantha H: mosaic, grade 7

Lily D: mosaic, grade 7

Honorable Mention Mixed Media * Bailey F: mosaic, grade 7

Jasmine L: mixed media mosaic, grade 7

Grades 9 – 12

Drawing I: pencil, pen & ink

1st Place Drawing I * Tina S: graphite pencil, white gel,  watercolor

Honorable Mention Drawing I * Jordan J: pencil

2nd Place Drawing I * Lauren M: pen & ink

Drawing II: charcoal

1st Place Drawing II & III * Faith H: charcol

2nd Place Drawing II & III * Lauren M: charcoal

Drawing III: colored pencil

Hororable Mention Drawing II & III * Tina S: watercolor & colored pencil on bristal paper

Kaityn A: colored pencil

Painting I: acrylic

1st Place Painting I * Brody B: acrylic

Honorable Mention Painting I * Hanna B: acrylic

Jacob J: acrylic

2nd Place Painting I * Faith H: acrylic

Jordan J: acrylic

Print Making:

1st Place Print Making * Brody B:

Yarn Painting:

1st Place Yarn Painting * Hanna B: yarn

2nd Place Yarn Painting Jordan J: yarn 

College Entries

Drawing I: charcoal

1st Place Drawing I * Ahava Johnson: Dickinson, ND. charcoal

Honorable Mention Drawing I * Madison Prince: Devils Lake, ND. charcoal

2nd Place Drawing I * Hailey Vigen: charcoal

Painting I & II: craypas and acrylic

2nd Place – Painting I * Emily Sharp: Cavalier, ND. Toy Top  craypas

Honorable Mention – Drawing I * Sierra Tandeski: Devils Lake, ND. Untitled Craypas 11×14

 Candace Schlosser: Rugby, ND. Craypas 16 x 20

Alexandria Domres: Langdon, ND. Untitled, Craypas, 8×12

Honorable Mention Drawing I * Alexandria Domres: Langdon, ND. Untitled Craypas 11 x 14

Haley Buchli: Devils Lake ND. Untitled 11×14 craypas

1st Place Painting I * Emily Sharp: Cavalier, ND.  Peas in a Pod  

craypas

Honorable Mention – Drawing I * Candace Schlosser: Rugby, ND. craypas 16 x 20

Sierra Tandeski: Devils Lake, ND. Untitled, Craypas 11 x 14

Kayla Byrne: Mt. Prospect, IL.  Peppers, craypas, 5 x 7 

Alexandria Domres: Langdon, ND. Untitled, Craypas 12 x 16

Honorable Mention Drawing II * Madison Kitsch: Webster, ND. Mango, Craypas 11 x 14

Haley Buchli: Devils Lake ND. Untitled 11×14 craypas

Honorable Mention Drawing I * Emily Sharp: Cavalier, ND. Overlook of Eagle Butte, SD craypas

1st Place Painting II * Candace Schlosser: Rugby, ND. acrylic 16 x 20

Calligraphy:

1st Place Calligraphy * Rhiannon Giguere: Devils Lake, ND.  BOOM,  watercolor and calligraphy pen on tea-stained paper

Tucker J. Bercier: Turtle Mountains, ND. Tequila Sunrise, calligraphy & colored pencil

2nd Place Calligraphy * Rhiannon Giguere: Devils Lake, ND  The Skies Above Hard Pan,  watercolor and calligraphy pen on tea-stained paper

Tucker J. Bercier: Turtle Mountains, ND. This Land, calligraphy & colored pencil

Basketry:

1st Place Basketry * Ahava Johnson: Dickinson, ND. coiled basket

Madison Prince: Devils Lake, ND. basketry

2nd Place Basketry * Alexandria Domres: Langdon, ND. coil basket, 8×16